Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

272 санкционирани возачи во Скопје, од кои 89 за пречекорена брзина

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (03.10.) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територијата на град Скопје во текот на вчерашниот ден изречени се вкупно 272 санкции, меѓу кои возење без возачка дозвола 9 лица, пречекорување на дозволената брзина на движење 89 прекршоци, технички неисправни и нерегистрирани возила 8, 12 санкционирани мотоциклисти, 74 мерки за непрописно паркирање, 50 возила се подигнати со специјално возило„пајак“, а изречени се 46 казни за неносење на заштитна маска. Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот.

најчитани вести

Свет

Пред малку нападнат Израел со 5 ракети од терористи од појасот Газа. 2 ракети го погодија Ашкелон, 1 кон Ашдод и 2 кон Тел...

Забава

Кралица на народна музика Лепа Лукиќ одлучила да напише тестамент и целата своја заштеда и имот да ја препише на својот внук Радисав. Сепак има...

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...