Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

СО КОЈ ЛЕК го лечат Трамп против корона вирус

Претседателот на САД,Доналд Трамп  кој е позитивен на ковид 19 се лекува со експериментален лек, коктел со антитела, кој засега е во фаза на клинички се испитува.

Сепак, советникот во Белата куќа Ентони Фаучи е меѓу оние кои изјавија дека лекувањето со овој третман покажало ветувачки резултати.

Докторот на американскиот претседател изјавил дека Трамп добил 8 грама, интравенска доза на експериментален лек наречен „REGN-COV2“.

Тоа е експериментален лек кој допрва ќе го помине процесот на рецензија, меѓутоа, Регенерон објави ран успех во испитувања врз луѓе.

Администрацијата за храна и лекови на САД (ФДА) сè уште не го одобрила лекот за масовна употреба, но ја одобрила неговата итна употреба пред да заврши официјалниот преглед.

Лекот е еден од неколкуте експериментални лекови КОВИД-19 познати како моноклонални антитела, кои се синтетички копии на човечки антитела формирани од пациенти во раните фази на болеста.

Лекот на Регенерон содржи антитела направена од компанијата, како и антитела од пациенти кои се опоравиле од КОВИД-19. Двете антитела се врзуваат за шилешкиот протеин на коронавирусот, ограничувајќи ја способноста на вирусот да избега.

најчитани вести

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација од граѓани кои велат дека околу полноќ на Партизанска во Центар во близина на аптеката Зегин имало истрели...

Свет

Ова е шокантниот момент кога вработен во болница се тепа со пациент кого го собори на подот во чекалната и го клоца после жестока...

Забава

Британскиот таблоид „Daily Mail“ објави неколку фотографии, за кои се вели дека се од ергенската вечер на принцот Вилијам. На фотографијата се гледа како...