Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ИСТРАЖУВАЊЕ: Еве која земја е на прво место за живот после пензионирање

Исланд е на првото место на ранг листата на најдобрите земји за живот по пензионирањето, пренесува Блумберг.

Според студијата на француската инвестициска банка Натиксис, Швајцарија е на второ место, а Норвешка на трето.

Во првите пет се и Ирска и Холандија.

Авторите на студијата го оценуваа нивото на благосостојба и финансиска сигурност на пензионерите во 44 земји, користејќи 18 различни индикатори, групирани во четири категории: здравство, финансии, материјална благосостојба и квалитет на живот.

Експертите потенцираат дека довербата во мирниот живот на пензионерите е загрозена од пандемијата, бидејќи се зголемија социјалните, економските и финансиските ризици, како и здравствената несигурност.

најчитани вести

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се пожали на Фејсбук дека му го откажале интервјуто на Телма, обвинувајќи за цензура како за време на комунистичките...

Балкан

На социјалните мрежи се појави видео од заљубен млад пар, кој според неофицијални информации е направен во една од кино салите во Србија. Момчето...

Забава

Без разлика дали станува збор за ненадејно наследство или способност за препознавање на профитабилен проект, овие знаци се предодредени да имаат пари. БИК Бикот...

Забава

Бил самец кој стареел и не очекувал дека ќе создаде семејство, но никогаш не се покајал ова што го направил. Џорџ Клуни во неодамнешно...