Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

Нема да ви се верува како чаирчанец измамил жител на Дебар

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Дебар поднесе кривична пријава против М.М. (30) од Чаир, Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „измама“. На 29.06.2020, пријавениот на оштетениот Г.Д. од Дебар му се претставил како државјанин на Црна Гора, додека другото лице што било со него се претставило како државјанин на Израел.

Притоа, го довеле во заблуда Г.Д. и му побарале 1.000 долари и 100 евра за да ги дадат на лекар, кај кого се породувала сопругата на лицето кое се претставило како државјанин на Израел, додека како гаранција на Г.Д. му дале ланец со жолта боја, за кој му рекле дека бил златен.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во моментов се вршат претреси на повеќе локации во Скопје за сузбивање на меѓународната организирана криминална група, а во врска...

Македонија

Христијан Мицкоски со особено внимание гледа на предвремените градоначалнички избори во Штип како последена сламка за спас. Во изминатите денови Мицкоски организираше неколку протести...

Македонија

Митко Јанчев, актуелниот градоначалник на Кавадарци најавува нова кандидатура на локалните избори кои ќе се одржат наредната година, но останува енигма дали тоа ќе...

Македонија

Во акција на Одделот за криминалистичка полиција при БЈБ на МВР кај градските гробишта во Охрид се запленети над 100 килограми марихуана. Според нашите...