Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

ЛУЃЕТО СЕ УШТЕ ПОВЕЌЕ СЕ ПЛАШАТ ОД РАК, отколку од коронавирус

Директорката на Институтот за онкологија и радиологија, на Србија,  Даница Грујичиќ, рече дека обемот на работа на лекарите во нејзината установа е ист како и во периодот пред Ковид-19, и дека само на почетокот на пандемијата имало прекин на  прегледите на пациентите кои доаѓале.

Како што рече таа, овие луѓе исто така започнале да доаѓаат во мај, а тие се претежно пациенти кои не се грижат дали ќе бидат прегледани во овој момент или за два или три месеци.

Даница Грујичиќ за РТС изјави дека на дијагностицираните пациенти се работело без прекин цело време. Таа наведува дека нејзиното искуство покажува дека луѓето дури и повеќе се плашат од рак отколку од Ковид.

Таа истакна дека нејзините колеги од Институтот вложиле огромен напор и дека на хирургија воопшто не се чека. Повеќе од три недели нема чекање за радиотерапија.

најчитани вести

Забава

Марија Шерифовиќ ја посетила слаткарницата на својата мајка Верица Шерифовиќ во Крагуевац, за да научи да прави торта, но и се случил еден пех....

Забава

Овен Ноември носи хармонични моменти со семејството, пријателите и партнерот. Наоѓате утеха во нив, и секогаш кога имате лош ден, тие се тука за...

Забава

Актерката Јелена Јованова или како што уште сите ја знаат – Јелена од Драчево, поради ликот кој го толкуваше во серијата „Преспав“, денес слави...

Македонија

Носителот во петтата изборна единица на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник Игор Дурловски поднесе оставка од пратеничката позиција. Оставката ја објави на својот профил на Фејсбук....