Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

СЕРИЈА ЗЕМЈОТЕРЕСИ ЈА ТРЕСАТ СВЕТА ГОРА: Не се знае дали манастирите се оштетени

Серија земјотреси од кој најсилен бил 5,2 степени по Рихтерова сакала, ја погодиле во последните 24 часа областа Атос во Грција.

Првиот потрес со јачина 4,2 степени се случил ноќеска околу 22,39 ч. во море, 22 километри од Атос, а потоа следеле силен земјотерес од јачина 5,2 од истиот епицентар.

Следеле серија послаби потреси од кои последниот денес во 15.22. Епицентарот на овој потрес бил 18 километри југозападно од Атос на длабочина од 15 километри.

Спрема наводи на агенцијата АНА, била малку оштетена зграда на полиција во Кареја, но нема информации за евентуални оштетувања на манастрири.

најчитани вести

Македонија

Почна седницата на Советот за безбедност на Република Северна Македонија во претседателската „Вила Водно“, на која ќе се расправа за актуелната состојба со пандемијата...

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација дека е запалено возило во близина на Олимпико во Скопје. На терен е присутна полицијата која го преусмерува...

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ побара влада на широка коалиција, нo досега јавно не соопшти како според него може да се надмине проблемот со Бугарија. Партиските...

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се пожали на Фејсбук дека му го откажале интервјуто на Телма, обвинувајќи за цензура како за време на комунистичките...