Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

СЕРИЈА ЗЕМЈОТЕРЕСИ ЈА ТРЕСАТ СВЕТА ГОРА: Не се знае дали манастирите се оштетени

Серија земјотреси од кој најсилен бил 5,2 степени по Рихтерова сакала, ја погодиле во последните 24 часа областа Атос во Грција.

Првиот потрес со јачина 4,2 степени се случил ноќеска околу 22,39 ч. во море, 22 километри од Атос, а потоа следеле силен земјотерес од јачина 5,2 од истиот епицентар.

Следеле серија послаби потреси од кои последниот денес во 15.22. Епицентарот на овој потрес бил 18 километри југозападно од Атос на длабочина од 15 километри.

Спрема наводи на агенцијата АНА, била малку оштетена зграда на полиција во Кареја, но нема информации за евентуални оштетувања на манастрири.

најчитани вести

Забава

Марија Шерифовиќ ја посетила слаткарницата на својата мајка Верица Шерифовиќ во Крагуевац, за да научи да прави торта, но и се случил еден пех....

Забава

Овен Ноември носи хармонични моменти со семејството, пријателите и партнерот. Наоѓате утеха во нив, и секогаш кога имате лош ден, тие се тука за...

Забава

Актерката Јелена Јованова или како што уште сите ја знаат – Јелена од Драчево, поради ликот кој го толкуваше во серијата „Преспав“, денес слави...

Македонија

Носителот во петтата изборна единица на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник Игор Дурловски поднесе оставка од пратеничката позиција. Оставката ја објави на својот профил на Фејсбук....