Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

КОРОНАТА ГИ ОСИРОМАШИ: Кралското семејство е во загуба 40 милиони фунти!

Поради мерките за ограничување, откажани се туристички посети на големи атракции како што се палатата Бакингем или замокот Виндзор, што може да значи дека приходите во кралската каса ќе бидат намалени во следните три години, за околу 15 милиони фунти годишно, изјави Мајкл Стивенс, задолжен за грижата околу финансиите на кралското семејство.

Мајкл додаде дека десетгодишниот буџет од 369 милиони фунти за реконструкција на Бакингемската палата се очекува да чини 20 милиони фунти.

Тој рече дека кралското семејство „нема намера“ да бара дополнително финансирање.

Во април годинава, беше донесена одлука за замрзнување на платите на кралскиот персонал, вработувањето беше суспендирано, беа исполнети само деловно критични позиции, но немаше неплатено отсуство.

Финансискиот извештај опфаќа 12 месеци, до 31 март 2020 година, две недели откако владата на Велика Британија воведе рестриктивни мерки за запирање на ширењето на Коронавирусот.

Фондот за суверено богатство на кралицата беше зголемен на 82,4 милиони фунти во периодот 2019-2020, што е за 200 000 фунти повеќе од претходната година.

Во трошоците се вклучени и 33 милиони фунти за големи електрични работи, водовод и греење во Бакингемската палата.

Сите поголеми области на трошоци се зголемени, од платни списоци (24,4 милиони фунти) до патувања (5,3 милиони фунти) и домаќинство, церемонии и приеми (2,6 милиони фунти).

Според извор од Палатата, принцот Хари и Меган дадоа „значителен придонес“ во суверениот фонд за изнајмување и реновирање на вилата Фрогмор, проценет на 2,4 милиони фунти во периодот од 2018 до 2019 година. Плаќањето ќе биде запишано во извештајот за следната година.

најчитани вести

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација од граѓани кои велат дека околу полноќ на Партизанска во Центар во близина на аптеката Зегин имало истрели...

Свет

Ова е шокантниот момент кога вработен во болница се тепа со пациент кого го собори на подот во чекалната и го клоца после жестока...

Забава

Британскиот таблоид „Daily Mail“ објави неколку фотографии, за кои се вели дека се од ергенската вечер на принцот Вилијам. На фотографијата се гледа како...

Забава

Атрактивната романска манекенка и актерка моментално ужива во љубовна врска со синот на богат италијански бизнисмен. Пред тоа? Пред неколку години, романската манекенка Мадалина Генеа...