Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Унгарија е првата земја која се приклучува на новата меѓународна единица за воздушен транспорт

Според германските вооружени сили, Унгарија е прва што се приклучува на меѓународниот и пред се, главно воен, воздушен сообраќај.

Индекс соопшти дека Унгарија е првата земја што станува партнер на новата мултинационална единица за воздушен транспорт „Luftwaffe Multinational Air Transport Unit“ (МНАУ).

Во 2017 година германското Луфтвафе нарача 40 воени транспортни авиони Ербас А400М, а потоа, германското сојузно министерство за одбрана предложи да се формира нова, меѓународна единица за воздушен транспорт (МНАУ).

„Со формирањето на извршната група, се формирани првите соодветни позиции во базата на МНАУ во Вунсторф, што е важна пресвртница во реализацијата на мултинационалниот воен проект за воздушен транспорт. Бидејќи првите офицери на унгарското воено воздухопловство се интегрирани во проектот, започна и соработката меѓу унгарските и германските сили“, рече Инго Герхартц, генерал-потполковник на Луфтвафе.

Се шпекулира дека уште десет авиони Ербас А400М ќе се приклучат на единицата. Како што напиша Индекс: Оваа соработка обезбедува големи придобивки за сите членови на МНАУ, бидејќи тие не само што ќе можат да ги координираат своите операции, туку ќе можат да заштедат и значителен износ на трошоци и ресурси, а да не спомнуваме дека исто така се помага кон заштита на животната средина.

При спроведување на нивните координирани операции за летање, можно е германските пилоти да превезуваат унгарски товар или обратно, но исто така ќе биде можно за земјите партнери да користат авиони со свои ознаки во рамките на единицата.

Според Индекс, ова може да ја зголеми можноста Унгарија во иднина да купи воен транспортен авион Ербас А400М. Земјите-партнери не само што ќе имаат можност за транспорт на товар, туку тие исто така можат да полнат гориво во воздух, што значително ќе го зголеми опсегот на нивните авиони.

Авионите ЈАС 39 Грипен, кои се во служба на унгарските воздухопловни сили, ја имаат потребната опрема за маневар, а некои пилоти веќе ја имаат завршено и потребната обука, вклучително и вистинското искуство.

најчитани вести

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација од граѓани кои велат дека околу полноќ на Партизанска во Центар во близина на аптеката Зегин имало истрели...

Свет

Ова е шокантниот момент кога вработен во болница се тепа со пациент кого го собори на подот во чекалната и го клоца после жестока...

Забава

Британскиот таблоид „Daily Mail“ објави неколку фотографии, за кои се вели дека се од ергенската вечер на принцот Вилијам. На фотографијата се гледа како...