Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

СЛИКА ЗА ИСТОРИЈА: Партијата на Ѓукановиќ во опозициски клупи (ФОТО)

На денешната конститутивна седница на црногорскиот парламент, пратениците на ДПС,  на Мило Ѓукановиќ ги зазедоа местата наменети за опозициските партии.

Фотографијата од пратениците на ДПС на својот профил на Твитер ја објави претседателот на Десницата на Црна Гора, Марко Милачиќ, со коментар „Историја, ДПС во опозициските клупи“.

На денешната седница ќе се конституира парламент во кој ДПС на Мило Ѓукановиќ, по скоро 30 години, нема да има мнозинство.

Досега трите опозициски листи „За иднината на Црна Гора“, „Мирот е нашата нација“ и „Црно-бели“ имаат вкупно 41 место во парламентот, кој има 80 места.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во моментов се вршат претреси на повеќе локации во Скопје за сузбивање на меѓународната организирана криминална група, а во врска...

Македонија

Митко Јанчев, актуелниот градоначалник на Кавадарци најавува нова кандидатура на локалните избори кои ќе се одржат наредната година, но останува енигма дали тоа ќе...

Свет

Корона вирусот може да предизвика намалување на когнитивните функции на мозокот, се наведува во новата студија која ја цитира „Тајмс“. Конкретно пациентите кои се...

Македонија

Државната изборна комисија (ДИК) на денешната 89. седница ги потврди новите пратеници – Мирче Аџиоски во ИЕ5 од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Обнова за Македонија“,...