Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Шведска НЕ ПРЕПОРАЧУВА ВАКЦИНА за помлади од 18 години

Шведската Влада нема да препорача вакцинирање против корона вирусот за помладите од 18 години.

Ваквата одлука е донесена поради сфаќањето дека децата го пренесуваат вирусот на ограничен начин и дека не им е потребна вакцината. Сепак, вакцинацијата се препорачува за возрасни, особено оние кои се од ранливите групи и постарите лица.

Главниот шведски епидемиолог, Андерс Тагнел, во изјава за „Си Ен Ен“ вели дека Шведска функционира по принципот на доброволно вакцинирање и дека тоа било така и за време на минатите пандемии, но стапката на имунизација била висока.

Веројатно имавме највисока стапка на имунизација во светот – појаснува епидемиологот.

најчитани вести

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација од граѓани кои велат дека околу полноќ на Партизанска во Центар во близина на аптеката Зегин имало истрели...

Свет

Ова е шокантниот момент кога вработен во болница се тепа со пациент кого го собори на подот во чекалната и го клоца после жестока...

Забава

Британскиот таблоид „Daily Mail“ објави неколку фотографии, за кои се вели дека се од ергенската вечер на принцот Вилијам. На фотографијата се гледа како...