Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Мајк Попмео: Работиме на коалиција која ќе го сопре “Северен тек 2“

Вашингтон создава коалиција која ќе го спречи завршувањето на гасоводот “Северен тек 2“ изјавил американскиот државен секретар Мајк Помпео.

“Америка смета дека проектот претставува ризик за Европа бидејќи станува зависна од руски гас, а закана е и Украина и сето тоа длабоко ги вознемирува многу Германци“

“Се надевам дека изградбата на “Северен тек 2“ нема да биде завршена, и работиме на тоа да создадеме коалиција која тоа ќе го спречи. Се надеваме германската влада дека ќе дојде до ист заклучок поради она што се случило со Наваљни и поради реални опасности по безбедноста а во врска со рускиот гас – навел првиот човек на Стејт департментот.

Покрај САД, против гасоводот истапила Украина и неколку европски земји.

Инаку многумина укажуваат на тоа, доколку дојде до прекин на изградбата на “Северен тек 2“ последиците по германските компании ќе бидат огромни штети. Проектот “Северен тек 2“ подразбира изградба на два крака кои се протегаат од брегот на Русија, преку Балтичо море, до Германија. Во изградбата негова учествуваат и бројни европски компании.

најчитани вести

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација од граѓани кои велат дека околу полноќ на Партизанска во Центар во близина на аптеката Зегин имало истрели...

Свет

Ова е шокантниот момент кога вработен во болница се тепа со пациент кого го собори на подот во чекалната и го клоца после жестока...

Забава

Британскиот таблоид „Daily Mail“ објави неколку фотографии, за кои се вели дека се од ергенската вечер на принцот Вилијам. На фотографијата се гледа како...