Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Непредвидливо е како КОВИД-19 ќе се судри со сезонскиот грип: Француски пратеници повикуваат на „масовна“ ваквинација

Боровчик, кој по професија е лекар и тој подвлекува дека „со наближувањето на зимата, ризикот е голем да се види како Ковид-19 ќе се судри со грипот, кој е одговорен за околу 10.000 смртни случаи секоја година“.

Оваа епидемиска кохабитација може да се покаже штетна со одложувања во дијагнозите, со предизвикување компликации кај најранливите меѓу нас и со предизвикување масовен прилив на пациенти во болниците, додаваат потписниците, кои уверуваат дека тие сите ќе се вакцинираат против грипот.

-Вакцинирањето против грипот ќе стане влог за јавното здравство оваа есен, а пред сè граѓански чин, продолжуваат пратениците.

Пратениците исто така бараат вакцината против грипот, која е бесплатна за луѓето со ризик и оние над 65 години, оваа година да биде бесплатна за сите преку додатните здравствени осигурувања.

Сите со нетрпение ја чекаме вакцината за коронавирусот. Ајде веќе да ги искористиме постојните вакцини затоа што тие се наши најдобри сојузници во борбата против вирусите, заклучува текстот на пратениците, потпишан особено од поранешниот министер за еколошка транзиција и поранешен претседател на Националното собрание Франсоа де Руги, професорот по медицина Жан-Луј Турен или пратеничката Орор Берже.

најчитани вести

Свет

Пред малку нападнат Израел со 5 ракети од терористи од појасот Газа. 2 ракети го погодија Ашкелон, 1 кон Ашдод и 2 кон Тел...

Забава

Кралица на народна музика Лепа Лукиќ одлучила да напише тестамент и целата своја заштеда и имот да ја препише на својот внук Радисав. Сепак има...

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...