Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

Тачи пред суд во Хаг, А ВИЛИЈАМ ВОКЕР ЌЕ МУ БИДЕ СОВЕТНИК!

Поранешниот шеф на мисијата на ОБСЕ на Косово, Вилијам Вокер, одлучи да стане советник на претседателот на привремените институции на Приштина, Хашим Тачи.

Компанијата на Вокер ќе добива 7.000 евра месечно за да му помогне на Тачи, наведувајќи дека ова е договор за консултации што канцеларијата на Тачи го склучи со фондацијата Вокер во август.

Фондацијата Вокер, основана од Вокер и Хасан Шала во 2017 година, потпиша „дебел договор“ со Тачи за обезбедување совети, кој ќе важи пет месеци.

Вкупно 35.000 евра чинеше договор за совет помеѓу фондацијата Вокер и претседателството со приштинските институции.

Договорот меѓу Тачи и Вокер беше договорен, што значи дека воопшто немаше јавна покана, но страните се согласија да го потпишат.

најчитани вести

Македонија

Еден од самопрогласените лидери на антинато и анти ЕУ движењата во Македонија, Љупчо Палевски, на социјалните мрежи излезе со поддршка на операцијата за напад...

Македонија

После подолг период американската амбасадорка Кејт Мари Брнс се појави со интервју во македонските медиуми и тоа токму на Телевизија Телма, која минативе неколку...

Свет

Шејн Волтерс од Барнли ќе ги помине следните две години во затвор за сексуално злоставување на невини кокошки. Волтерс, инаку работник во супермаркет, доби...

Македонија

Откако гласноговорникот на антинато движењето во Македонија и еден од фронтмените на “Бојкотирам”, Љупчо Палевски повика војната на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски да...