Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

ЈАК ЗЕМЈОТРЕС ГО ТРЕСЕ РЕГИОНОТ: Се тресела Црна Гора

Сектор за сеизмологија при Завод за хидрометеорологија и сеизмологија во 18.46 часот регистрирал земјотрес со епицентар на 16 километри источно Медова (Албанија).

Јачината на овој земјотрес во епицентарот изнесувала 4,1 степен по Рихтерова скала, што одговара на епицентралниот интензитет од 4-5 степен по Меркалиеваскала.

Жариштето на овој земјотрес лоциран е на длабочина од 25 километри. Земјотресот можел да се почуствува во Улцин, Бар, Петровец, ПОдгорица, Плав…

Како што е соопштено од Сеизмолошкиот завод на Црна Гора, овој земјотрес неможел да предизвика материјална штета во епицентралното подрачје.

најчитани вести

Свет

Пред малку нападнат Израел со 5 ракети од терористи од појасот Газа. 2 ракети го погодија Ашкелон, 1 кон Ашдод и 2 кон Тел...

Забава

Кралица на народна музика Лепа Лукиќ одлучила да напише тестамент и целата своја заштеда и имот да ја препише на својот внук Радисав. Сепак има...

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...