Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

ЕКСКЛУЗИВНО ИНТЕРВЈУ со Русковска : Очекувам повеќе пресуди до крајот на годинава (видео)

Првиот човек на обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција во интервју за медиа.мк говори за начинот на кој што според неа јавноста ќе почне да ја враќа довербата во судско-обвинителскиот систем.

Во однос на најавите на власта за ревизија на предмети, Русковска смета дека таквиот чин нема никаква правна основа за оние кои се правосилно завршени. Русковска лично нема ништо против испитување на потеклото на имот, но појаснува како истото би требало да се врши.

Обвинувањата на опозицијата дека го штити Заев и не постапува по нивните информации, за Русковска се апсурдни. Според неа осумте месеци, колку што опозицијата имаше прв човек во МВР, биле доволни за да се обезбеди барем еден доказ во прилог на “скандалите” на опозицијата за истите да не бидат затворени уште во предистрага како неосновани.


Тужбата за нејзина злоупотреба во кампањата на ВМРО-ДПМНЕ, Русковска ја гледа како поука партиите во иднина да не се обидуваат политички да поентираат на грб на правосудниот систем. Доколку добие, парите ќе ги донира во СОС детското село.

Погледнете го екслкузивно интервју на Рускоска за медиа.мк

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...