Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Лукашенко со остра порака до демонстрантите: НЕ ЈА ДАВАМ ВЛАСТА

Белорускиот претседател, Александар Лукашенко, денеска изјави дека нема да ја предаде власта, затоа што народот не го избра заради тоа.

-Сакам да кажам, за да немаме никакви двосмислености. Често ми забележуваат – ’нема да се откаже од власта’. И со право ми забележуваат. Народот не ме избра заради тоа, нагласи белорускиот претседател при претставувањето на новиот државен обвинител, Андреј Швед, изјави Лукашенко, јави белоруската државна агенција Белта.

Лукашенко додаде дека моќта не се дава за да се зема, фрла или да се дава.

-Во средината на 90-тите таа се тркалаше во калта, со неа нозете се бришеа. Многумина се сеќавате на тој период. Јас не сакам Белорусија да се врати во тоа време. Затоа, никој нема да ја фрли власта во кал, како што тие посакуваат, изјави белорускиот претседател.

Масовните протести на опозицијата во земјата почнаа на 9 август, на денот на претседателските избори. Според Централната изборна комисија, актуелниот претседател Александар Лукашенко на изборите победи со 80,1 проценти од гласовите. Опозицијата не ги призна резултатите од изборите и смета дека на нив победи Светлана Тихановскаја.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...