Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

САД повлекува 2.200 војници од Ирак

Од армијата на САД соопштија дека овој месец ќе го намалат своето присуство во Ирак од 5.200 на 3.000 војници.

Ова е долгоочекуван потег, а беше најавен уште минатиот месец кога Ројтерс објави дека САД планираат да го намалат бројот на војници во Ирак за околу една третина.  Во земјата има околу 5.200 војници за борба против Исламската држава.

Официјални лица во меѓународната коалиција предводена од САД велат дека ирачките сили сега можат самостојно да се справат со остатоците од Исламската држава.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...