Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

КУЧИЊАТА ГО СПАСИЛЕ ДА НЕ ГО ИЗЕДЕ: Мeчкa пoвpeдилa oвчap нa Шaрa

Жител на шарпланинското село Лисец во тетовската полиција пријавил дека бил нападнат од мечка вчера во утринските часови, а се спасил од смрт благодарение на реакцијата на неколкуте кучиња што му го чуваат стадото овци.

Г.Ј (52 ) од Лисец, според полицијата, околу 10 часот во месноста Рах, каде што го напасувал своето стадо овци бил нападнат и повреден од мечка.

Кога забележал дека има мечка што се упатила кон него, почнал да бега.

Мечката го стигнала и го соборила. Натрчале кучињата, почнале да лаат, па мечката избегала. Во болница му констатирале полесни повреди и бил пуштен на домашно лекување.

Пред дваесетина жители на Тетово успеаја да фотографираат мечка (на фотосот) во планинскиот предел во правец кон месноста Бањиче, покрај патот Бродец-Шипковица.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...