Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

КОСОВО РАЗОЧАРАНО: Тоа е животен факт, ЕУ прима само признати држави

Во случајот на Косово не се исполнети сите потребни услови за евентуално барање за кандидатура на Приштина за Европската Унија кој ​​сериозно би се разгледал во Брисел, вели портпаролот на ЕУ, Питер Стано.

– Секој може да прави што сака, но реално гледано, кандидатура се поднесува и сериозно се разгледува само доколку исполнувате одредени критериуми, а еден од нив е да сте признати како држава од сите земји-членки. Без тоа, не можете да започнете вистински процес – рече Стано.

Тој исто така одговори на прашањето на албанските новинари дали неговата изјава за невозможноста на кандидатурата на Косово за членство во ЕУ е од политичка или правна природа.

– Тоа е животен факт, ЕУ прифаќа само признати држави за членки – заклучи Стано

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...