Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

„СМРТОНОСЕН ДЕКЕМВРИ“ – Американските експерти со страшни предвидувања развојот на пандемијата

Институтот за проценки и здравство (IHME) при Универзитетот во Вашингтон предупредува дека декември може да биде смртоносен месец во кој би се регистрирале секој ден по 30.000 жртви од коронавирус во северната хемисфера. 

Во студијата се вели дека доколку сè оди како досега, смртните случаи во целиот свет ќе достигнат  до 1,9 милиони во декември 2020 година. Ова значи дека, според IHME, во идните месеци ќе се удвои сегашниот биланс. со што вкупниот број на жртви би достигнал 2,8 милиони.
Според IHME, скоро 770.000 животи ширум светот би можеле да бидат спасени од сега до 1 јануари ако се почитуваат анти-ковид мерките. Околу 27 милиони луѓе се заразени низ целиот свет, додека бројот на починати е над 880 илјади луѓе.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...