Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

ЗА ШТО СЕ РАЗГОВАРА ВО БРИСЕЛ: Вучиќ се сретна со Борел и Лајчак

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во 11 часот започна билатерална средба со шефот на дипломатијата на ЕУ, Жосеп Борел и специјалниот претставник за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак.

Според утврдената процедура, по билатералните средби на двете делегации со посредниците на ЕУ во дијалогот, закажан е трилатерален состанок на српскиот претседател Александар Вучиќ, премиерот на Косово, Авдулах Хоти, министерот за надворешни работи на ЕУ, Жосеп Борел и специјалниот претставник на ЕУ, Мирослав Лајчак, за 12 часот.

Како што претходно беше најавено на денешната трета рунда од обновениот дијалог на високо ниво, лидерите треба да го потврдат финализирањето на договорите за исчезнати, раселени и економски односи и да отворат нови теми што ги опфаќаат Унијата на српски општини, заемните финансиски побарувања и имотот прашања.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...