Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

Дали треба ДА СЕ ТЕСТИРААТ ЛУЃЕТО КОИ СЕ ВРАЌААТ ОД ОДМОР?

Српскиот епидемиолог и член на Кризниот штаб Предраг Кон предупредува дека сите луѓе кои се враќаат од одмор од странство, доколку забележат мачнина веднаш да се јават кај матичен лекар и доколку е потребно да се тестираат. 

Д-р Кон смета дека населението е доволно предупредено и додава дека очекува луѓето да се грижат за себе и за останатите и да не дозволат ширење на коронавирусот.

– Ова е сериозна болест, но во повеќето случаи поминува без тешкотии. Полнењето на болниците покажува дека пред нас во изобилство ја има болеста каде што е потребно и понатаму, без оглед на стабилизацијата, да бидеме внимателни – рече д-р Кон.

Кога станува збор за вакцината, тој вели дека во Србија има многу јасна законска регулатива за тоа прашање.

– Овој пат, вакцината нема да дојде и да моли да биде регистрирана, ќе мора да се ангажираме повеќе за тоа – рече д-р Кон.

Тој посочува дека е важно сега да се каже дека потребно е навремено да се подготвиме за сезонскиот грип.

– Веќе е време за вакцинација против сезонски грип, бидејќи кога ќе дојде, тоа ќе биде посебна тема – рече д-р Кон.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...