Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

ВРИЕ ВО РЕГИОНОТ: Грција се вооружува и го зголемува бројот на војници

Грција ќе ја зајакне својата војска со нови програми за вооружување, ќе го зголеми бројот на војската и ќе го унапреди развојот на одбранбената индустрија, изјави владиниот портпарол Стелиос Пецас.

Грција во моментов, заедно со Кипар, е во голем спор со Турција околу правото да бара енергија во источниот Медитеран.

Грција и Турција испратија поморски и авијациски сили во регионот, пренесува Танјуг.

Турското раководство се заканува со војна скоро секој ден и издава провокативни изјави против Грција, рече Пецас.

Тој додаде дека Грција одговори со политичка, дипломатска и оперативна подготвеност и е решена да стори сé што е потребно за да ги заштити своите суверени права.

Ние сме во контакт со пријателски земји за да ја зајакнеме опремата на нашите вооружени сили, рече Петсас.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...