Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ВАКЦИНА КОЈА ЈА ОЧЕКУВА ЕВРОПА – Британија го соопшти времето кога да ја очекуваме

Британскиот министер за здравство, Мет Хенкок, во понеделникот рече дека очекува вакцината против Ковид-19 развиена од Универзитетот Оксфорд и АстраЗенека „најверојатно“ да биде достапна „во првите неколку месеци од следната година“, иако подоцна оваа година ќе биде „најдоброто – сценарио за случајот.”

Имаме веќе договорени 30 милиони дози со АстраЗенека, всушност тие почнуваат да ги произведуваат тие дози веќе, пред одобрувањето, така што треба да дојде до одобрување – и сè уште не е сигурно, но гледаме напред – кога и да дојде одобрувањето ќе бидеме подготвени да одговориме, изјави тој.

Универзитетот Оксфорд и АстраЗенека неодамна започнаа со испитувања врз луѓе на нивната пробна вакцина против коронавирус врз околу 50.000 учесници.

Ова следува по објавата на Франција за цената и времето на нивната вакцина.

Директорот на француската фармацевтска компанија Санофи, Оливие Богио, изјави дека цената на нивната идна вакцина треба да биде помала од 10 евра по доза.

– Цената не е конечно поставена, проценуваме повеќе трошоци за производство, но веруваме дека ќе биде помалку од 10 евра – рече Богио.

Запрашан за цената на ривалската компанија Астра Зенека, која се очекува да биде околу 2,5 евра во Европа, тој рече дека разликата е во тоа што Санофи ги користи своите внатрешни ресурси, своите истражувачи, истражувачки центри, додека Астра Зенека изместува делови од производството.

Доколку резултатите се задоволителни, Санофи и ГСК се надеваат дека вакцината може да биде одобрена за употреба во првата половина на 2021 година.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...