Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

Црногорската опозиција најавува ПОВЛЕКУВАЊЕ НА ПРИЗНАНИЕТО НА КОСОВСКАТА ДРЖАВА

Позицијата на Демократскиот фронт е јасна и колку што можеме да влијаеме, ќе го поништиме признавањето на Косово – рече Небојша Медојевиќ.

Сега имаме поширока коалиција и не можам да кажам во име на сите. Но, што се однесува до ДФ и ПзП, иако сум претставник на прозападна политичка организација, јас апсолутно сум за повлекување на одлуката за признавање, тоа беше најголемата срамота на Црна Гора – рече лидерот на Движењето за промени, член на коалицијата „За иднината на Црна Гора“ Небојша Медојевиќ.
Медојевиќ смета дека прашањето за Косово треба да биде приоритет и дека албанското прашање треба да се отвори во Црна Гора.

Лидерот на ПзП рече дека одлуката на Владата на Црна Гора да го признае Косово е против виталните интереси на државата, затоа што Црна Гора треба да има сојузнички односи со Србија – кога на Србија и е тешко да помогне.

Ова се две различни земји, но историјата и вистинскиот интерес ни кажуваат дека имаме сојузнички однос со Србија. Ако јас требаше да ја водам таа влада, мојата прва работа ќе биде да се договорам со владата на Србија за меѓудржавни договори, ќе цртав граници, компаниите од Србија ќе имаа ист третман како компаниите во Црна Гора. Јас би овозможил двојно државјанство… Црна Гора не смее да преземе никаков потег спротивен на интересите на Србија – јасно изјави Медојевиќ.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...