Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

„Повеќе не сме Курти, сега сме Куртовиќ“

Голем број луѓе во Црна Гора кои го носат истото презиме како претседателот на Движењето на Самоопределување, Албин Курти, го сменија презимето во Куртовиќ.

Албин Курти, кој по потекло е од Црна Гора, од градот Сукобина, со години тврди дека е еден од главните носители на националните прашања.

Во текстот се наведува дека токму тој прогласил национално единство и се обидел да биде присутен меѓу Албанците во Србија, Македонија и Црна Гора.

Неговите роднини со исто презиме како воопшто да не земаат предвид што пропагира нивниот роднина на Косово, па многумина од нив сега почнаа да ги менуваат презимињата во Куртовиќ. Поточно, 224 лица го сменија презимето во Куртовиќ, а 114 од нив останаа со презимето Курти на избирачкиот список.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...