Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

Кој е Агим Чеку, и за што ќе одговара

На адреса на поранешниот командант на Генералштабот, т.н. Ослободителната војска на Косово, Агим Чеку, доби покана за сослушување од Специјалното обвинителство за воени злосторства во Хаг.

Тој ќе се појави на суд како осомничен, а како што изјави за косовските медиуми – ќе патува во Хаг на 28 септември.

Агим Чеку, како офицер на поранешна ЈНА, заминал на служба во хрватската армија во воените акции „Бура“ и „Медак џеб“, а во мај 1999 година бил назначен за командант на штабот т.н. ОВК.

По завршувањето на војната во Косово и Метохија, Чеку основа политичка партија, а од 2006 до 2008 година беше и премиер на Косово. Тој беше уапсен неколку пати во врска со обвинение за воени злосторства, но беше ослободен по интервенција на Хари Холкери, тогашен шеф на УНМИК.

Чеку досега беше уапсен и задржан на границите четири пати – во Бугарија, Словенија, Унгарија и Колумбија, според црвената потерница на Интерпол од Србија. За прв пат во Словенија, на крајот на октомври 2003 година, тој беше уапсен од словенечката аеродромска полиција, додека чекаше авион за Приштина во Брник. Во тоа време, тој имаше хрватски пасош со себе.

На крајот на февруари 2004 година, тој беше лишен од слобода во Унгарија, а претставниците на хрватската амбасада во Будимпешта го идентификуваа како државјанин на Хрватска, па беше предаден на соработниците на хрватската амбасада во Унгарија. Потоа, во мај 2009 година, повторно според српски налог за апсење, тој беше протеран од Колумбија, каде учествуваше на конференција за разоружување.

И покрај барањето на српските власти канцеларијата на Интерпол во Колумбија да го уапси Чеку, тоа не се случи затоа што, како што беше објавено во тоа време, законите на таа земја забрануваа притвор за странски државјани обвинети за злосторства извршени пред 2005 година. По протерувањето, тој изјави дека потерницата на Србија политичка отколку правна позадина и дека Србија нема јурисдикција на Косово од 1999 година.

Пред Судот за воени злосторства во Белград, Агим Чеку беше осуден на 20 години затвор за воени злосторства над Србите и другите неалбанци во Косово и Метохија. Тој беше обвинет за убиство на 669 Срби и 18 неалбанци. Обвинението исто така тврди дека од почетокот на 1998 година до првите денови од 2000 година, Хашим Тачи и Агим Чеку, заедно со другите членови на т.н.како дел од кампањата за прогонство и етничко чистење, ОВК и вооружените албански групи планираа и спроведоа терористички акции на Косово и Метохија, во кои беа убиени или сериозно ранети стотици неалбански цивили од сите делови на општеството, вклучувајќи жени, деца, стари лица и изнемоштени. Сите акции беа организирани од началникот на штабот на ОВК, Агим Чеку.

Проверката е поврзана и со афера на таканаречените лажни ветерани. ОВК. Поради тоа, косовското обвинителство поднесе обвинение против него под сомнение дека со 11 други лица го оштетил буџетот на Косово.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...