Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

Зошто враќањето дома изледа побрзо од одењето на одмор

epa08320959 Spanish tourists arrive at the Alicante's Airport, eastern Spain, 25 March 2020. Some 39 Spaniards from Indonesia, Thailand, India, Rusia and Lithuania arrived to Spain after being repatriated. Spain faces the 11th consecutive day of national lockdown in an effort to slow down the spread of the pandemic COVID-19 disease caused by the SARS-CoV-2 coronavirus. EPA-EFE/MORELL

Кога сме возбудени за патувањето, тогаш обично се чувствуваме како да ни треба многу време да стигнеме до нашата дестинација

Сигурни сме дека забележавте дека враќањето од патување секогаш ни се чини пократко од патувањето до посакуваната дестинација и еве што вели науката за тоа.

Како што пишува „Bright Side“, научниците првично мислеа дека го доживуваме овој ефект заради блискоста. Имено, бидејќи го преминуваме истиот пат, свесни сме за нашето опкружување, така што враќањето не влијае на нашето чувство за време. Сепак, оваа теорија се покажа како невалидна бидејќи истиот ефект беше забележан и при летање со авион, како и при патување по други правци.

Како нашето тело го доживува времето

Ова не е за мерење на изминатото време, туку проценка на она што го имаме според нашата меморија. За време на патувањето не ја доживуваме разликата во времето помеѓу пристигнувањето и враќањето, но тоа го забележуваме само кога патувањето ќе заврши.

Покрај тоа, кога излегуваме од дома, обично знаеме кога треба да стигнеме до нашата дестинација. Ова е причината зошто повеќе внимание посветуваме на времето и почесто гледаме на часовникот и имаме впечаток дека времето поминува побавно.

Оптимизам околу патување

Кога сме возбудени за патувањето, тогаш обично се чувствуваме како да ни требаше многу време да стигнеме до нашата дестинација. Поради чувството на исчекување, мислиме дека патувањето трае подолго отколку што е реално.

Од друга страна, на враќање мислиме дека сме патувале подолго, а околностите се различни затоа што веќе не сме толку возбудени.

Експериментирајте со видео

Научниците сакаа да откријат дали го чувствуваме истиот ефект додека го гледавме видеото. На испитаниците им биле покажани две снимки од истото лице како вози велосипед за да проверат дали ќе почувствуваат т.н. Ефект на повратна патека.

Двете возења биле долги по седум минути, но испитаниците биле убедени дека враќањето е пократко, дозволувајќи им на експертите да ја докажат својата теорија.

најчитани вести

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација од граѓани кои велат дека околу полноќ на Партизанска во Центар во близина на аптеката Зегин имало истрели...

Забава

Атрактивната романска манекенка и актерка моментално ужива во љубовна врска со синот на богат италијански бизнисмен. Пред тоа? Пред неколку години, романската манекенка Мадалина Генеа...

Забава

НЕКОИ работи се повторуваат одново и одново во разни филмови, но во реалноста многу ретко. И ова е особено точно кога станува збор за...

Забава

Светски познатата пејачка Ерика Баду изненади многумина кога на Twitter објави дека е позитивна и негативна на тестот за вирусот корона. Ерика направи брз...