Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

СРБИЈА ВЕЌЕ ТЕСТИРА ВАКЦИНА ПРОТИВ КОРОНА ВИРУС

Србија и Пакистан се меѓу новите земји кои се согласија да ја тестираат кинеската вакцина во третата фаза, бидејќи на кинеските компании им требаат исто толку податоци од странство за конечно одобрување на потенцијални вакцини, пишуваат дел од српските медиуми.

Компаниите ќе добијат зелено светло за вакцината доколку докажат дека лековите се безбедни и доволно ефикасни користејќи ги податоците добиени со тестирање на голем број случаи во фаза 3.
Кина дозволи да се тестираат два типа на вакцини ЦНБГ и една „Синовакова“ на ограничени групи луѓе со ризик од инфекција, како што се медицински работници.

Токму двата типа на вакцини ЦНБ ќе бидат тестирани во Србија и Пакистан, пренесува Ројтерс.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...