Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

ПОСТИГНАТ Е ДОГОВОР: Вучиќ и Хоти во 11 часот со Трамп, ПОТВРДИ и Белата куќа

Конечно стигна потврда и од Белата куќа дека денеска по локално американско време во 11 часот, Претседателот на САД, Доналд Трамп, ќе оствари средба со Претседателот на Србија и Премиерот на Косово. Ова ќе биде прв трилатерален состанок на американски претседател со претставници на Србија и Косово.

Доцна синоќа во соопштение Белата куќа ги потврди наводите дека ќе се оддржи средба со лично посредство на Трамп во овалната соба, а веднаш потоа и церемонија на потпишување на документ од страна на српската и косовската страна. И покрај многуте шпекулации, останува да видиме дали е на повидок најдено решение за косовскиот проблем и што точно соддржи тој документ.

Исто така, Стејт департментот потврди дека во текот на денот, одделни средбни со Вучиќ и Хоти ќе оддржи и американскиот државен секретар Мајк Помпео.

најчитани вести

Македонија

Советничката од ВМРО-ДПМНЕ во Битола, Анита Ангелевска која викендов побара оставка од претседателот на партијата Христијан Мицкоски за „Утрински брифинг“ на Слободен печат појасни...

Балкан

На социјалните мрежи се појави видео од заљубен млад пар, кој според неофицијални информации е направен во една од кино салите во Србија. Момчето...

Забава

Без разлика дали станува збор за ненадејно наследство или способност за препознавање на профитабилен проект, овие знаци се предодредени да имаат пари. БИК Бикот...

Македонија

Христијан Мицкоски минатата недела во тајност заминал од државата и според високи партиски извори отишол на средби во Белград. Од партијата официјално молчат околу...