Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Курц: ЗГРЕШИВМЕ ШТО ГИ ОТВОРИВМЕ ГРАНИЦИТЕ ЗА МИГРАНТИТЕ

Австрискиот канцелар Себастијан Курц ја оквалификува како грешка одлуката на Ангела Меркел да ги отвори границите за бегалците пред пет години во интервју за германската новинска агенција ДПА.

– Уште на самиот почеток бев против политиката на отворени граници … Политиката на отворени граници не само што придонесе за големиот број луѓе да се упатат кон Европа, туку и доведе до огромно преоптоварување во многу делови на централна Европа – рече австрискиот канцелар Себастијан Курц, кој беше министер за интеграција во времето на бегалската криза.

Тој рече дека поради политиката на отворени граници, кримчарите на луѓе „заработиле огромни суми“ и дека во исто време „безброј“ луѓе ги загубиле своите животи обидувајќи се да го преминат Медитеранот.

Австрискиот канцелар потсети дека поради неговиот тогаш став бил нападнат и истуркан во „крајниот десен агол“, но дека тој, како тогашен министер за интеграција, бил свесен дека интеграцијата зависи од бројот на новодојденците.

– Среќен сум што пет години по бегалската криза, Европа има сосема поинаква политика – рече Курц за ДПА.

Тој го отфрла предлогот на Германија за реформа на системот за азил во рамките на ЕУ, кој предвидува прифатни центри на надворешните граници на Унијата од каде што бегалците би биле преместени во земјите-членки.

– Мислам дека распределбата низ Европа нема да функционира затоа што повеќето членки на тоа гледаат со скепса – рече Курц.

Тој додаде дека треба да се земе предвид дека сè повеќе луѓе доаѓаат преку централната медитеранска рута од економски причини, пред сè од Тунис.

Тоа не се вистински бегалци, туку мигранти од економски причини, заклучи Курц и додаде дека не смее да се дозволи турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган да ги користи бегалците за да ја уценува Европа.

најчитани вести

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација од граѓани кои велат дека околу полноќ на Партизанска во Центар во близина на аптеката Зегин имало истрели...

Забава

Интернет просторот е преплавен со разно-разни огласи, наградни игри, онлајн продажби… Се продава се, ама баш се – од игла до локомотива. Што, секако, не...