Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Во криза ЦЕНИТЕ ВО ГЕРМАНИЈА ПАЃААТ, се станува поевтино

A woman buys fruits at a supermarket in Bergisch Gladbach that is open in the morning only for elderly people from 65 years to minimize their risk of infection due to the coronavirus outbreak in Germany, Friday, March 20, 2020. For most people, the new coronavirus causes only mild or moderate symptoms, such as fever and cough. For some, especially older adults and people with existing health problems, it can cause more severe illness, including pneumonia. (AP Photo/Martin Meissner)

Потрошувачките цени во Германија во август се намалија на годишно ниво, првпат по повеќе од четири години, поради намалувањето на данокот, како една од мерките во рамките на владиниот стимулативен пакет за закрепнување на најголемата европска економија од последиците од пандемијата на коронавирусот.

Федералното биро за статистика „Дестатис“ објави дека усогласената стапка на инфлација, за споредливост со податоците за растот на потрошувачките цени во другите земји-членки на ЕУ, опаѓа за 0,1 процент годишно во август по стагнацијата во јули, пренесува „Ројтерс“.

На падот на стапката на инфлација, меѓу другото, влијаеше и намалувањето на данокт (VAT), кое стапи на сила на 1 јули 2020 година, се наведува во соопштението на „Дестатис“.

Во споредба со претходниот месец, германската инфлација се намали за 0,2 проценти во август, според усогласените податоци. Целта на растот на инфлацијата на Европската централна банка е малку под два проценти за еврозоната, се вели во известувањето.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...