Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

КУСТУРИЦА СЕ ВРАЌА! Ќе снима за Мостот на Дрина

Кустурица никогаш не го криеше воодушевувањето од добитник на Нобелова награда, на крајот на краиштата, во негово име, тој го направи сега веќе светски познатиот Андриград во Вишеград.

Се согласивме да испратиме покана до Емир Кустурица за друга тема од фантастичен интерес за српскиот народ, која ги поврзува Србија и БиХ и зборува за сè со што се соочивме во минатото и прикажува многу за сегашноста. Очекувам да биде ремек-дело, а ние сме подготвени да преземеме поголем дел од финансирањето, рече претседателот Александар Вучиќ вчера по состанокот со раководството на Република Српска.
Оние што внимателно ја следат работата на славниот режисер, знаат дека екранската адаптација на славниот роман на Андриќ е децениска опсесија на Кустурица.

Полесно е да се изгради друг мост отколку да се снима филм базиран на романот на Андриќ, но проблемот ќе се реши со вклучување во филмското дело на последиците што ги имаат настаните во романот денес, рече еднаш Кустурица, свесен за одговорноста за снимањето на монументалното дело „Мостот на Дрина“.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...