Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

КОГА ИМАШ МЕД, НЕ ЈА СТАВАЈ РАКАТА ВО МАРМАЛАД: Селото во кое секоја втора куќа се занимава со пчеларство…

Село Каменово во Србија, село на мед, единствено во Европа, а можеби и во светот. Овде се живее од жетва до жетва, без трактори и комбајни. Без нервозни мајстори кога машините ќе им запрат, а тие исплатуваат дневница до несвест.

Кој му го дал името Каменово, кога нема камен?! Само цветови и само мед. И песна од пчели. Голема сцена: матица, работнички и трутови. Неизоставни. Како и во животот на луѓето. Некогаш и сега.

Попат, главна улица, на десетина тегли до капак наполнети со мед. Ливадски, Багремов, од Липа… Восок. Мелеми… Мелеми за се. За внатрешни и надворешни рани. И восочни свеќи, за мир во душите и оние кои патуваат.

– Оваа година не ни одеше од рака. Зуи во главата и на пчелите и на човекот – вели – Мирослав Љубомировиќ.

– Кога пчелите тргнаа на паша, ги спречи дождот и студот. Одвај успеава да соберат храна за себе.

Љубомировиќ со приказната која ги надминува сите овавемиња, во кои традицијата, љубовта спрема пчеларството, пораки и пораки на генерации се се она кој овој човек ги наследил.

Мојата мајка Цвета, 1946 година се омажила за мојот татко Добривое, а во мираз донела кошница со пчели. Љубовта ги донела пчелите, а со љубов и до денешен ден ги негуваме. Пчелите не сакаат секого. Тие бараат љубов и добри луѓе… Не сакаат брборење, ни врева.

– А брборење?

– Тоа не сакаат ни да слушнат. Помор ќе настапи ако и тоа го слушаат… ја завршува приказната за пчелите Љубомировиќ.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...