Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

СКОПЈЕ, КУМАНОВО, ТЕТОВО И ШТИП СЕ НА ВРВОТ НА ЛИСТАТА ПО ЗАРАЗЕНИ СО КОВИД-19

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 14293, бројката на оздравени пациенти е 11014, на починати е 596, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2683. Денеска се евидентира еден контролен тест од вчера, а според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 5895, активни 856
• Куманово 1468, активни 377
• Дебар 252, активни 84
• Штип 1134, активни 169
• Прилеп 455, активни 107
• Тетово 1208, активни 164
• Струга 560, активни 59
• Велес 270, активни 31
• Битола 203, активни 40
• Охрид 337, активни 34
• Кавадарци 182, активни 80
• Гостивар 779, активни 233
• Гевгелија 49, активни 28 (7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 9 на Богданци)
• Струмица 65, активни 21
• Крива Паланка 46, активни 17
• Радовиш 42, активни 6
• Крушево 16, активни 0
• Кочани 143, активни 29
• Пробиштип 80, активни 15
• Демир Хисар 60, активни 16
• Македонски Брод 71, активни 18
• Пехчево 18, активни 12
• Берово 57, активни 48
• Валандово 9, активни 2
• Виница 70, активни 38
• Делчево 59, активни 50 (11 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 18, активни 3
• Свети Николе 287, активни 63
• Кичево 269, активни 70
• Ресен 146, активни 0
• Неготино 45, активни 13 (11 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...