Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

КУРЦ ДО АВСТРИЈЦИТЕ: Ова со корона вирусот ќе се нормализира дури идното лето

FILE PHOTO: Austria's Chancellor Sebastian Kurz wears a protective face mask as he leaves after attending a news conference with Vice Chancellor Werner Kogler and Austria's Education Minister Heinz Fassmann (not pictured), during the coronavirus disease (COVID-19) outbreak, in Vienna, Austria May 13, 2020. REUTERS/Leonhard Foeger

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, предупреди дека очекува ситуацијата со корона вирусот да се нормализира дури следното лето, откако ќе поминат тешките есен и зима.

На кратко, би рекол дека врз основа на она што го знаеме денес, веројатно е дека следното лето би можело да биде нормално. Но, во исто време, мора да ни биде јасно дека наредните месеци ќе бидат тешки, со почетокот на учебната година, зимата и со бројните активности кои од отворено ќе се преместат во затворен простор. А доаѓа и сезоната на грип – истакна Курц.

Во Австрија оваа недела има рекордни, во просек, 300 нови случаи дневно.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...