6 C
Skopje
сабота, април 17, 2021
spot_img

КУРЦ ДО АВСТРИЈЦИТЕ: Ова со корона вирусот ќе се нормализира дури идното лето

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, предупреди дека очекува ситуацијата со корона вирусот да се нормализира дури следното лето, откако ќе поминат тешките есен и зима.

На кратко, би рекол дека врз основа на она што го знаеме денес, веројатно е дека следното лето би можело да биде нормално. Но, во исто време, мора да ни биде јасно дека наредните месеци ќе бидат тешки, со почетокот на учебната година, зимата и со бројните активности кои од отворено ќе се преместат во затворен простор. А доаѓа и сезоната на грип – истакна Курц.

Во Австрија оваа недела има рекордни, во просек, 300 нови случаи дневно.

Читај Следно

10,347FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести