Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Трамп: Ќе воведеме царини за секоја компанија што ги напушта САД и создаде работни места во странство

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека неговата администрација, доколку биде реизбран, ќе воведе царини за секоја компанија што ќе ги напушти Соединетите Американски Држави за да отворат работни места во друга држава.

Ние ќе воведеме царини на секоја компанија што ќе ја напушти Америка за да создаде работни места во странство, рече Трамп синоќа во говорот на Републиканската национална конвенција, на која ја прифати кандидатурата за претседателските избори.

Тој вети дека ќе направат се компаниите и работните места да останат во САД.

Програмата на Џо Бајден е направена во Кина. Мојата агенда е направена во Соединетите Американски Држави, рече Трамп.

Во мај, тој се закани дека ќе наметне нови даноци на американските компании кои произведуваат стоки надвор од САД.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...