Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Како Американците ЗАШТЕДИЈА 91 МИЛИЈАРДА ДОЛАРИ за време на пандемијата

Американците кои пред пандемијата на работа одеа со своите автомобили заштедиле околу 758 милиони долари дневно од почетокот на карантинот, според истражувањето на економистот Адам Озимек.

Тоа заедно прави економско влијание од 91 милијарди долари, се наведува во студијата. Заштедите се поделени во неколку категории, вклучително и директните трошоци и временската вредност, при што второто носи најголеми економски придобивки.

Земајќи ја предвид „скромната“ вредност од 12,50 долари по час, за време кое Американците поминуваат во автомобили на пат кон и од работа, граѓаните колективно „собрале“ 411 милиони долари на ден со останувањето дома.

Понатаму, помалку пат до бензински пумпи и авто-механички продавници значи заштеда од 183 милиони американски долари на ден, додека намалениот број несреќи, загадување и други социјални влијанија придонесле 164 милиони американски долари.

На кратко, секој „патник“ од март досега заштедил во просек повеќе од 2.000 долари работејќи од далечина. Исто така, оние кои работат во Њујорк, Вашингтон и Сан Франциско штеделе и 70 минути на ден.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...