Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Судијата му порача дека казната му е мала-Донесена е пресуда за човекот кој убил 51 лице во Нов Зеланд

Австралијанецот Брентон Тарант кој уби 51 лице во напад на две џамии во Крајстчерч во Нов Зеланд е осуден на доживотен затвор без можност за условна слобода.

Слична пресуда никогаш порано не била изречена пред судот во Нов Зеланд.

Тарант (29) ја признал вината по 51 точка од обвинението за убиство, 40 за обид за убиство и за тероризам. Судијата Камерон Мендер неговите постапки ги нарекол „нехумани“.

-Вашето злосторство е толку зло, па и доколку бидете доживотно затворени тоа нема да биде доволна казна, посочил судијата Мендер.

Казната доживотен затвор без узловна слобода значи дека осуденикот нема да има можност да излезе од затвор кога ќе отслужи дел од казната. Нов Зеланд во двојот правосуден систем нема смртна казна.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...