Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

Амбасадорката Брнз во тетовска Вратница на одбележување годишнина од падот на американски воен авион

Амбасадорката на САД во Северна Македонија Кејт Мери Брнз ја посети тетовска Вратница за им оддаде почит на загинатите пилоти од паднатиот американски бомбардер Б-24 наречен „Наша љубов” што се урнал во месноста Камче на 26 август 1944 година, соопшти здружението на жители од Вратница.

По тој повод жителите на Вратница  со поддршка од Амбасадата на САД до месноста Камче трасирале патека и поставиле информативни табли.

Со оваа историска патека оддаваме почит на сите жртви од Втората светска војна. Ја користам оваа прилика да ги поканам сите љубители на планината да ни се придружат на претстојниот традиционален марш што ќе се оддржи на 29 август, во сабота. Повеќе информации може да се најдат на ФБ страницата на Вратница, а сите заинтересирани можат да се пријават на следниот емаил: zdruzenie-vratica@hotmail.com, изјави претседателот на Здружението на жители на Вратница Мирослав Ќировски.

Покрај планинарскиот марш до местото на паднатиот авион, амбасадорката на САД го посети хостелот „Китка” и се запозна со туристичката понуда на Вратница.

Чест ни е што амбасадорката е гостинка во Вратница по втор пат што покажува дека вреди да се посети Вратница, рече Ќировски.

Одбележувањето на овој настан е овозможено благодарение на жителите на Вратница и нивната соработка со Амбасадата на САД во Северна Македонија.

При падот на американскиот воен авион во 1944 година загинале шест војници, а тројца се спасени од мештаните.

На 26 ноември 2014 беше откриена спомен плочата за американските војници во Вратница од страна на тогашниот американски амбасадор Пол Волерс и тогашниот министер за одбрана Зоран Јолевски.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...