Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

ЗОШТО СПРОТИВНОСТИТЕ СЕ ПРИВЛЕКУВААТ – Еве го одговорот!

Спротивностите се привлекуваат е изрека која сите ја знаеме. Практично, тоа е главната приказна во повеќето романтични книги и филмови, луѓе кои немаат ништо заедничко, се заљубуваат и живеат среќно.

Но, иако се чини дека ова е правило во Холивуд, колку важи во реалноста?

Секој има свој список во главата што бара кај партнерот, а многу работи на сој список се базираат на личниот вкус. Но, кога ќе најдете некој што не ги исполнува тие критериуми, односно токму тие различности кои ги поседува станува попривлечен.

Студија спроведена во 2009 година укажува на тоа дека луѓе кои имаат различни главни комплекси на хистокомпатибилност (МХЦ) почесто бираат друго за партнерот од тие кои имаат сличен комплекс на хистокомпатибилност.

МХЦ е збир на молекули на површни ќелии кои ја контролираат работата на имунолошкиот систем.

Студијата посочува дека природата на овој начин обезбедува здрава репродукција.

Професорката Марија да Грача Бичало, која Е една од клучните истражувачи, рече:

– Иако е примамливо да се мисли дека луѓето ги избираат своите партнери засновани на сличностите, нашето истражување јасно покажа дека разликите се неопходни за репродукција.

Човекот инстинктивно претпоставува дека различни гени ќе обезбедат здраво потомство.

Она што е уште поинтересно е дека студијата во 2013 година спроведена на универзитетот Колумбија докажува декапремногу заеднички особини со партнерот всушност се штетни за вашата врска.

Студијата е направена врз паровите засновани на сличности во однос на нивните ставови, лични карактеристики и цели. Откриено е дека паровите со најсилни врски биле всушност оние кои биле некаде во средината на спектарот. Да се ​​има несовпаѓање во врска не е лошо. Овие разлики создаваат доволно простор за да го балансираат вашиот љубовен живот.

Иако е идеално да се делат заеднички ставови, овие студии индицираат дека различните карактери подобро се снаоѓаат во врските.

Без разлика дали вие и вашиот партнер сте слични или целосно спротивно на едни со други, запомнете дека хемијата може да се одржува во живот. Можеби ќе треба да бидете малку покреативни.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...