Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

Рецепт за цацики салата

Оваа салата можете да ја служете како прилог на месо, сос за тортиља чипс, како намаз на леб… Цацики салата може да се вклопи во се.

Состојки:

2 краставици, јогурт, или кисело млеко, 1 чешне лук, магдонос, копар, сол. По желба може да се додае и павлака со што салатата добива кремаст вкус. 

Подготовка:

Изрендајте ја краставицата и добро исцедете ја (може и ситно сецкана) Ставете ја во подлабок сад и прелитеја со јогурт или кисело млеко (павлака). Измешајте ја добро, а потоа посолете ја и додадете ги зачините, ситно секаниот лук и измешајте се заедно. На крај можете да додадете малку маслиново масло одозгора или сок од лимон.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...