Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

Овој човек ја држеше под контрола цела Југославија-БЕШЕ ПОМОЌЕН И ТИТО

Иако се мисли дека Јосип Броз Тито бил најмоќниот човек во поранешна Југославија тоа сепак не е така. Човекот од сенка кој ги имал сите конци во рацете е Стане Доланц. Овој Словенец бил долгогодишен министер за внатрешни работи и човек во кој Тито имал голема доверба.

Доланц имал голема контрола и на тајните служби па така се зборува дека и Аркан бил под негова контрола.

Но, особена нетрпеливост кон Доланц имала сопругата на Тито. Таа јавно говоела дека Доланц е германски таен агент и оти работел да ја растури Југославија.

„Тој сакаше да ме реши бидејќи знаев дека е член на Хитлерјугенд и дека работеше за германската тајна служба. За Тито велеа лесно ќе се спрвиме со „Стариот“ но со Јованка тешко ќе излеземе на крај-говореше вдовицата на Тито непосредно пред смртта.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...