22.8 C
Skopje
четврток, јули 11, 2024

Макрон речиси и да нема пријатели и сè повеќе Французи го мразат,

Францускиот претседател Емануел Макрон речиси и да нема пријатели и сè повеќе Французи го мразат, според упатените, додека политичката ситуација во земјата е комплицирана по парламентарните избори на кои ниту една од трите опции (екстремно десни, леви и централни ) освоија доволно гласови за самостојно да формираат влада. Макрон се коцкаше со распишување предвремени избори, што беше шокантна одлука за која не се консултираше ниту со своите најблиски соработници.

Денес, Франција е политички повеќе поделена отколку во последните неколку децении, најмногу благодарение на фактот за желбата на претседателот кој сакаше да ја зајакне својата моќ по секоја цена и кој сакаше да избегне поделби.

„Тој навистина, длабоко во себе, сака и треба да биде сакан“, рече член на „внатрешниот круг“ на Макрон, кој сакаше да остане анонимен.

Вториот беше уште подиректен:

„Макрон е голем заводник, сака да ги заведе сите. Но, повеќето Французи имаат карактер и имаат насилна омраза кон него. Тој е премногу млад, убав и паметен за повеќето Французи. А во нашите гени сакаме да го обезглавиме нашиот лидер“.

Слично на неговата домашна публика, Макрон се однесува исто кон другите, користејќи ја својата опасна и карактеристична реторика, како во случајот со Кина и Тајван.

Кинескиот претседател Си Џинпинг лесно играше на картата на стратешкиот нарцизам на Макрон, бидејќи францускиот лидер не беше подготвен за ласкање и манипулација по кои Кина е позната низ историјата.

Додека ја поздравува очигледната почит на Си кон него и неговата канцеларија за време на државната посета, Макрон, исто така, ја премина границата, речиси држејќи му предавања на шефот на кинеската држава во говорот на плоштадот Тјенанмен во Пекинг.

Во она што се смета за непростливо кршење на протоколот, говорот на Макрон беше три пати подолг од оној на Си, кој одговори со повознемирен говор на телото. Неговите напори да ја добие поддршката од другите светски лидери и настапите пред другите светски лидери, исто така, резултираа со контраефект.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести