28.8 C
Skopje
вторник, јули 9, 2024

ЉУБОВНА СТРАТЕГИЈА: Еве како флертот може да прерасне во врска

За многу девојки, флертувањето е и најубавиот и најтешкиот дел што претходи на емотивната врска. Со себе носи неизвесност и сладок копнеж, а може да се претвори во „игри без граници“ со неславен крај.

Како да најдете мерка во флертувањето и да предизвикате поголем интерес кај припадниците на „посилниот пол“? Еве шест стратегии на кои „паѓаат“ мажите.

1. Нека иницијативата биде негова

Мажите по природа се ловци, затоа не е добро секогаш први да се јавите. Оставете му простор да сфати колку е празен неговиот живот кога ве нема.

Дајте му шанса да преземе иницијатива – на тој начин ќе знаете дека сте заинтересирани за него и ќе знаете дека тој навистина сака да биде во врска со вас.

2. Оставете полека да ве освои

На многу девојки им недостасува самодоверба кога ќе се вљубат, затоа што не се сигурни дали човекот што го сакаат е вистински заинтересиран.

Затоа бидете паметни кога одлучувате колку време да му посветите – дајте му време да ве освои. Не ги занемарувајте своите обврски на сметка на времето поминато со него.

3. Не му кажувајте да секој пат

Се прашувате што да му кажете за да му недостигате? Одговорот е изненадувачки краток: „Не“.

Можеби звучи нелогично, но всушност е многу ефикасно. Бидејќи, мажите можат да изгубат интерес ако сте секогаш достапни за нив, особено на почетокот на врската.

Ако сакате да бидете единствената девојка за која мисли цел ден, бидете малку недостапни – тоа ќе ве направи уште попривлечни во неговите очи.

4. Нека помисли дека не може да живее без тебе

Кога се впуштаат во флерт кој „се заканува“ да прерасне во врска, мажите ретко мислат дека врската може да биде сериозна.

Од вас останува да го охрабрите да работи напорно, па затоа е најдобро да му покажете дека неговиот живот е многу подобар ако сте голем дел од таа загатка.

5. Кога сте заедно, претставете се во најдобро светло

Излегувањето и поминувањето време заедно треба да бидат незаборавни.

Затоа, претставете се во најдобро светло, навистина уживајте во времето поминато со човекот којшто ви се допаѓа и бидете сигурни дека тој ќе сака да се видите повторно.

6. Бидете различни од другите

Ако сакате мажот со кој флертувате да ве издвои од „морето“ на девојки со кои е опкружен, бидете поинакви од другите. Внимателно слушајте што ви зборува – вака ќе создадете интимност по која копнеат мажите, а по која не се осудуваат отворено да ја побараат.

Бидете таа на која ќе може да и се обраќа во различни животни ситуации. Ова ќе го инспирира да ви пријде и да се однесува кон вас кон личност на која може да се потпре.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести