23.8 C
Skopje
вторник, јули 9, 2024

Шолц: Здивнавме поради резултатите од изборите во Франција

„Здивнавме поради резултатите од изборите во Франција. Се надеваме дека претседателот и новите членови на парламентот ќе успеат конструктивно да формираат нова коалиција, изјави Шолц, пренесуван од британските медиуми.

Според канцеларот „доброто функционирање на Европската унија е можно само со Франција“.

Според прелиминарните резултати, кои рано утринава ги соопшти француското МВР, коалицијата на францускиот претседател, центристичкиот блок Заедно, освои 168 пратенички места, а на трето место е крајнодесничарскиот Национален собир (РН) партија на Марин Ле Пен со 143 пратенички места.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести