28.8 C
Skopje
вторник, јули 9, 2024

ИСТРАЖУВАЊЕ: Еве што мажите забораваат после с*ксот, а МНОГУ Е ВАЖНО

Истражувањето на канадскиот Совет за информации и едукација за секс, открило дека ако се прегрнете после секс, вашиот партнер ќе биде поподготвен да има повторно секс со вас.

2400 Канаѓани биле прашани за ова истражување за тоа кога последен пат имале секс. Од жените кои го гушкале својот партнер 6 до 10 минути по сексот, 71 процент го оцениле искуството како „многу задоволувачко“,во споредба со 41 процент од жените кои биле помалку гушнати или прегрнати. Всушност, блискоста по сексот беше исто толку важна за жените, како и фазата пред секс, вели авторот на студијата, д-р Робин Милхаузен, професор по сексуалност на Универзитетот во Гуелф.

Ова може да се случи затоа што телата на жените и мажите се полни со окситоцин па така хормоните на интимност по сексот се гладни за поголема љубов, вели Милхаузен.

Покрај тоа, жените често се чувствуваат слаби по сексот, вели таа.

Ако поминат неколку минути милувајќи се во кревет, тие мислат дека нивниот партнер се грижи за нив:

Повеќето луѓе во студијата го прекинале контактот по 6-тата минута: 17 проценти од испитаниците воопшто не немале контакт после сексот и 36% останале блиску еден до друг само пет минути.

Затоа, по сексот, приближете се до вашиот партнер или оставете го да ја потпре главата на вашите гради, предлага Милхаузен.

Продолжете најмалку 6 минути, иако не треба да гледате во часовникот, да си играте со косата, да го триете грбот, да се бакнувате на образот или на челото и дајте си по некој сладок комплимент за тоа колку добро се чувствувавте со неа или со него.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести