35.8 C
Skopje
среда, јуни 12, 2024

Во Британија поради високите надоместоци Виза и Мастеркард завршија на суд

Visa и Mastercard долго време доминираа на пазарот за платежни картички, привлекувајќи го вниманието на британските пратеници и покренаа бран повици за построг регулаторен надзор.

Британскиот регулатор за платежни системи (PSR) во прелиминарниот извештај, објавен пред минатата недела, заклучи дека Visa и Mastercard значително ги зголемиле надоместоците за плаќање со картички, а има малку докази дека значително го подобриле квалитетот на услугата. Зголемените такси ги чинеа британските компании повеќе од 250 милиони фунти, според проценките во прелиминарниот извештај на PSR од 158 страници.

„ПСР откри дека во текот на изминатите пет години, по сметките за промените во обемот, Mastercard и Visa ја проширија својата мрежа и ги зголемија надоместоците за повеќе од 30 проценти во реални услови, со малку докази за соодветно подобрување во квалитетот на услугите“, се вели во соопштението за печатот на регулаторот.

Стотици трговци оттогаш поднесоа барања до судот за конкуренција во Лондон против Visa и Mastercard, тврдејќи дека се пренаплатени.

Во 2022 година, ним им се придружија Commercial and Interregional Card Claims, специјализиран правен тим од адвокатската канцеларија Харкус Паркер, која бара компензација во име на група трговци.

Судот првично одби да го сослуша случајот според британскиот закон што ги регулира колективните постапки, сличен на оној во САД. Минатиот петок тие посочија дека можеби ќе го прифатат, а одлуката може да влијае и на другите тужители, забележа Ројтерс.

Кон крајот на март, двата гиганти со картички се согласија на малку пониски такси за плаќања со американски кредитни и дебитни картички во наредните години, како дел од спогодбата што треба да им заштеди на трговците околу 30 милијарди долари. Ќе ги укине и одредбите кои ги спречуваат трговците да ги насочуваат клиентите кон поевтини начини на плаќање.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести