20.8 C
Skopje
среда, јуни 12, 2024

Внимавајте – Шекерот го нарушува вашиот сон

Многумина од нас сакаат да ја завршат вечерта јадејќи нешто слатко, но ова може да предизвика немирна ноќ. Прекумерната потрошувачка на шеќер може да предизвика зголемување на телесната тежина, да предизвика кариес и да го зголеми ризикот од дијабетес. Но, тоа исто така има уште еден важен ефект поврзан со квалитетот на спиењето.

Студија од 2016 година покажа дека луѓето кои имаат диети богати со шеќер имаат тенденција да спијат помалку и ноќта да бидат често вознемирени. Според д-р Мајкл Бреус, инаку познат како „лекар за спиење“,  вишокот шеќер, покрај тоа што предизвикува проблеми со спиењето, ја зголемува и вашата желба да консумирате шеќер повторно следниот ден.

„Кога јадете шеќер, нивото на шеќер во крвта се зголемува и панкреасот ослободува инсулин, што му помага на шеќерот да се врати во клетките, давајќи им гориво за да продолжат“, вели диететичарот Алекс Еванс.

Овој ефект е предизвикан и од консумирање шеќер пред спиење, давање енергија за извршување на разни активности додека нема да направите ништо од ваква природа. Затоа треба особено да избегнувате чоколадо доцна во ноќта, кое содржи кофеин и други стимуланси.

Според студиите, на просечен возрасен човек му требаат најмалку седум часа сон на ден; и секој час помалку од тоа ви предизвикува помалку енергија во текот на денот, што во комбинација со лоша диета може сериозно да го оштети вашето здравје. Постои вистинско биохемиско движење да се јаде повеќе шеќер кога телото ‘прифаќа’ дека изворите на енергија се ниски, и ви треба нешто што делува како патерица. Не може да се игнорира фактот дека јадењето храна со шеќер може да биде знак на осаменост. Кога немаме доволно радост во животот, имаме тенденција да се свртиме кон работи што можат да нè поддржат, а шеќерот е една од нив. Значи, шеќерот е масовно само-лекување. “

Неверојатно важно правило што вреди да се следи е фактот дека треба да спиете два часа по конзумирање храна. Во прилог на ова правило, се препорачува да се избегнува кофеин и да се исклучува телевизорот еден час пред спиење.

Поради оваа причина, нутриционистите препорачуваат да јадете добро во текот на денот, почнувајќи со многу протеини за појадок, за борба против флуктуациите на нивото на шеќер во крвта. Колку помалку шеќер и кофеин консумирате во текот на денот, толку повеќе ќе можете да заспиете мирно.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести