20.8 C
Skopje
вторник, јуни 11, 2024

Фон дер Лајен влегува во второто полувреме од битката за нејзин реизбор

По добриот резултат на нејзината десно центристичка Европска народна партија (ЕПП) на европските избори што завршија вчера, актуелната претседателка на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен се подготвува за второто полувреме од битката за нејзин реизбор на функцијата, јави дописникот на МИА од Брисел.

Според последните изборни резултати, ЕПП освои 184 пратенички места, пред лево центристичката Прогресивна алијанса на социјалистите и демократите (СД) со 139 европратеници.

Трета политичка сила останува либералната група „Да ја обновиме Европа“ со 79 мандати, пред десничарската група Европски конзервативци и реформисти (ЕЦР) со 73 и екстремно десничарска групација Идентитет и демократија (ИД) со 58 места. Блокот на Зелените и Европска слободна алијанса (ЕФА) освои меѓу 52 европратеници, а Левицата 36 места.

Останатите 99 мандати во 720-члениот Европарламент им припаднаа на партиите што не се членки на ниту една европска група, меѓу кои нив се и екстремно десничарската Алтернативата за Германија (АФД), италијанското популистичко Движење Пет ѕвезди (М5С), национал-конзервативната и десно популистичка Фидес на унгарскиот премиер Виктор Орбан, лево популистичката и националистичка Насока-Социјална демократија (Смер-СД) на словачкиот премиерот Роберт Фицо, социјалдемократската Глас-Социјална демократија (Хлас) на претседателот на Словачка, Петер Пелегрини и германската левичарска и популистичка Алијанса на Зара Вагенкнехт (БСВ).

„Шпиценкандидатката“ на ЕПП, Фон дер Лајен уште синоќа во победничкиот говор пред новинарите во Европскиот парламент изјави дека околу нејзиниот реизбор има намера прво да контактира со социјалдемократите и либералите за продолжување на изградениот „конструктивен и докажан однос“ од изминатите пет години, посочувајќи дека ќе работи на формирање сојуз на силите кои се ориентирани проевропски, проукраински и про-владеење на правото.

Како реакција на ваквите пораки на Фон дер Лајен, „шпиценкандидатот“ на социјалдемократите и актуелен еврокомесар за работни места и социјални права Николас Шмит порача дека СД е подготвена да преговара за „договор за следните години“.

– Многу јасно ги слушам пораките што доаѓаат од Урсула фон дер Лајен. Апсолутно сум свесен и уверен дека постои подготвеност да работиме заедно и да се бориме за да ги најдеме вистинските компромиси, но и вистинските решенија, рече синоќа Шмит.

Фон дер Лајен уште претходно најави дека ќе се обиде да обезбеди широка поддршка за нејзиниот реизбор и за усвојување идни законски регулативи со мнозинство кое би било поголемо од она при нејзиниот прв избор во 2019 година, кога беше избрана со мнозинство од седум гласа и тоа благодарение на италијанското Движење Пет Ѕвезди. Ваквите најави на Фон дер Лајен беа протолкувани како „оставена отворена врата“ за соработка со дел од партиите од редовите на ЕЦР, пред се со Браќата на Италија (ФДИ) на италијанската премиерка Џорџа Мелони.

Но, во синоќашниот говор Фон дер Лајен воопшто не се осврна на можната соработка со дел од партиите од десницата, дистанцирајќи се од идејата за формирање на некакво десничарско мнозинство. Сепак, тоа не значи дека во иднина таа нема да се обрати за помош до ЕЦР и пред се до Мелони, доколку тоа и биде потребно.

Во тој правец и белгиската европратеничка Асита Канко од редовите на Новата фламанска алијанса (Н-ВА), членка на ЕЦР, најави подготвеност за поддршка на реизборот на Фон дер Лајен, доколку како што реле, „ако има добра програма“. – Фон дер Лајен е одлична дама, изјави Канко.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести